sobota, 23 sierpnia 2014

[4] Olśnienie

Autor: Aimee Agresti
Tytuł oryginału: Illuminate
Cykl: Złocone skrzydła
Tom: I
Ilość stron: 475 stron
Wydawnictwo: Remi
Ocena: 8/10

Trochę "Portret Doriana Gray'a", a trochę "Diabeł ubiera się u Prady".
Czułam na sobie jego wzrok, ciężki i roztargniony. Zbliżył się do mnie i poczułam przyjemny aromat cedru. Jego głos brzmiał łagodnie.
- Pomyśl, Haven, możesz dokonać wielkich rzeczy.
- Chyba nie do końca rozumiem, czego ode mnie chcesz.
Pochylił się, a jego oddech sprawił, że po skórze przebiegł mi dreszcz, a moje blizny obudziły się z uśpienia i zaczęły piec.
- Chcę twojej duszy - wyszeptał. - Proszę, oddaj mi swoją duszę.

Grzeczna licealistka Haven odbywa staż w ekskluzywnym hotelu w Chicago. Poznaje tam Luciana mężczyznę ze snów, i zakochuje się nim. Dostrzega jednak, ze piękni ludzie z hotelu, nie są tacy, jakimi chcieliby się wydawać. Co więcej, mają straszliwy plan i trudnią się kupowaniem dusz. Kto wygra w walce o duszę Haven?

Haven jako pięcioletnia dziewczynka zostaje odnaleziona w rowie. Przewieziono ją do szpitala, gdzie jedna z pielęgniarek - Joan - opatruje jej rany, zaprzyjaźnia się z nią, a później, jako, że dziewczynka jest NN i nie ma żadnych wieści o jej opiekunach, postanawia ją adoptować. Mijają lata, a Haven jest już szesnastoletnią licealistką. W szkole radzi sobie świetnie, ma wspaniałe oceny, a jej dalsza kariera zapowiada się obiecująco. Pewnego dnia dyrektorka szkoły wzywa dziewczynę do swojego gabinetu i informuje, że została wybrana do udziału w programie, który ma zapewnić jej lepsze punkty na studiach. Haven, wraz ze swoim najlepszym przyjacielem Dante i Lance'm - szkolnym kujonem, zostaje wybrana z pośród setek uczniów, co jest dla niej sporym wyróżnieniem. Trafiają na staż do nowo otwartego hotelu, dla ludzi z wyższych sfer. Miejsce to było niegdyś siedzibą legendarnego gangstera - Al'a Capone i to właśnie na tej historii oparty jest styl hotelu.

"W dzisiejszych czasach wszystko, co grzeszne, jest atrakcyjne, prawda?"

Lexington jest jednak specyficznym miejscem - wszystkie osoby, które tam pracują są niesamowicie piękne, jakby właśnie wyszli z okładek czasopism o modzie lub słynnych kinowych produkcji. Zarówno Aurelia, jak i Lucjan oraz wszyscy z Oddziałów mają jedną cechę wspólną - ich piękno onieśmiela, wabi, zachwyca, kusi. Takich ludzi nie spotyka się po prostu na ulicy. 

Haven próbuje się odnaleźć w nowym miejscu, w miejscu, do którego po prostu nie pasuje. Na początku swojej przygody w LH otrzymuje znaleziony przez Lance'a czarny , pusty notes z jej imieniem. Pewnego dnia dziewczyna zauważa, że nie jest on wcale taki pusty. Pojawiają się tam napisy, które są skierowane właśnie do niej, lecz nie wiadomo od kogo są te wiadomości.

Haven wkrótce dowiaduje się, że przybycie jej i jej rówieśników do hotelu nie było tylko przypadkiem. Jego pracownicy bowiem sprzedali swoje dusze szatanowi i teraz sami rekrutują innych do tego czynu. Dziewczyna odkrywa w sobie także wielką moc i powoli poznaje swoją przeszłość. Czy uda się jej przezwyciężyć wysłanników samego diabła i uratować niewinne dusze?

"Może gdybyśmy byli głupsi, życie byłoby prostsze?"

"Olśnienie" to całkiem niepozorna książka, która szalenie mnie wciągnęła. Jak dotąd nie spotkałam się jeszcze z taką fabułą. Muszę przyznać, że autorka miała na prawdę ciekawy pomysł. Na duży plus zasługują również bohaterowie powieści. Bardzo podobała mi się postać Lucjana - przystojnego pracownika hotelu o nienagannych manierach i ogromną pewnością siebie. W cale się nie dziwię, że Haven również wpadło w oko. Bardzo zaskoczyła mnie również historia wcześniejszego życia Lucjana - jeszcze przed rekrutacją. Muszę się przyznać do tego, że po cichu kibicowałam jemu i Haven mając nadzieję, że może będzie jednak jakaś nadzieja na sprzedaną duszę mężczyzny. Dużym zaskoczeniem była dla mnie również postać Lance'a. Z początku niepozorny szkolny mózgowiec w pewnym momencie zamienia się w na prawdę godnego uwagi bohatera. 

Wielkie brawa należą się autorce również za wykreowane hotelu Lexington. Fantastyczne szczegółowe opisy pozwoliły mi w pełni wyobrazić sobie miejsce stażu Haven i jej przyjaciół. Było to rzeczywiście (tak jak je reklamowano) wspaniałe miejsce pełne luksusów. 

Jeśli chodzi o styl autorki, to nie mam tu raczej żadnych uwag - jest prosty, ale za razem wciągający. Z całą pewnością podczas czytania "Olśnienia" nie czułam się znudzona, wręcz przeciwnie nie mogłam się oderwać od książki.

Podsumowując "Olśnienie" autorstwa Aimee Agresti to na prawdę wspaniała książka godna uwagi. Z całą pewnością czas z nią spędzony nie będzie należał do tego straconego. Książka zawiera wszystkie najważniejsze rzeczy, jakie oczekuje się od tego typu historii. Z niecierpliwością czekam na dalszą część poświęconą Haven (z tego co się dowiedziałam książka zapowiada się na prawdę ciekawie). 

Książa bierze udział w wyzwaniach:


 

11 komentarzy :

 1. Brzmi bardzo ciekawie i chociaż średnio lubię się z fantastyką, to powoli przekonuję się do niektórych tytułów. Ta pozycja bardzo kusi, więc poszukam jej w bibliotece. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektóre książki fantastyczne są na prawdę świetne, "Olśnienie" również do nich należy tak więc bardzo mocno ci ją polecam :D
   Daj znać jak ci się podobało

   Usuń
 2. Czytałam i bardzo mi się spodobała. Okładka jest śliczna. Szkoda, że nie będzie kontynuacji po polsku :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serio nie będzie kontynuacji po polsku? To mnie teraz zasmuciłaś :(

   Usuń
  2. Nie będzie?? A ja miałam na książkę ogromną ochotę.

   Usuń
 3. Okładka przykuwa wzrok. Mam książkę na uwadze od jakiegoś czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. zastanawiałam się nad kupnem, ale jednak szybko z niej zrezygnowałam. :)
  ale gdy będę miała taką możliwość z chęcią przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo zachęcająca recenzja, będę mieć tę książkę na oku :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze nie słyszałam o książce, w której akcja związana by była z diabłem i odbieraniem ludziom dusz, a że lubię tego typu rzeczy to może w przyszłości sięgnę po książkę :)

  Pozdrawiam,
  booksofmeworld

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. również nie czytałam jeszcze takiej książki i byłam mile zaskoczona rezultatem :D

   Usuń

Drogi czytelniku!
Twoja opinia jest dla mnie ważna. Tak więc zostaw po sobie jakiś ślad - tobie zajmie to tylko chwilę, a mi sprawi ogromną przyjemność i satysfakcję, że moja praca nie idzie na marne!
Katherine Parker

Copyright © 2014 About Katherine
Designed By Blokotek