poniedziałek, 8 września 2014

[9] Magia Avalonu

Autor: Aprilynne Pike
Tytuł oryginału: Spells
Cykl: Laurel
Tom: II
Ilość stron: 297 stron
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Ocena: 7/10

Magia Avalonu to druga - po Skrzydłach Laurel - powieść bestsellerowego cyklu Aprilynne Pike. Tytułowa bohaterka Laurel Sewell odkryła, że jest wróżką i ma do spełnienia wyjątkową misję. W tym celu udaje się do magicznego Avalonu i doskonali swoje nadprzyrodzone umiejętności. Opuszcza jednak tę krainę, gdyż nie chce porzucić ludzkiej rodziny, przyjaciół i ukochanego Davida. Ale w Avalonie czeka na nią ktoś, z kim łączy ją głęboka więź - Tamani, niezwykły wartownik o szmaragdowych oczach. Tamani nie traci nadziei, że Laurel wróci do jego świata, Dziewczyna będzie musiała dokonać wyboru, który może złamać jej serce...

Minęło już kilka miesięcy odkąd Laurel dowiedziała się, że jest wróżką, a jej rodzice tak na prawdę nie są jej prawdziwymi rodzicami. Mimo  tego dziewczyna stara się żyć normalnie, chce być szczera z rodzicami (wyjawia im to kim jest) i ma nadzieję, że mimo jej odmienności będzie mogła żyć normalnie, jak każda amerykańska nastolatka. Pewnego poranka Laurel znajduje na swojej poduszce list zaadresowany właśnie do niej. Dziewczyna została wezwana do Akademii Avalińskiej, gdzie uczą się wszystkie wróżki jesienne, takie jak ona. Ma stawić się przed Bramą prowadzącej do Avalonu pierwszego dnia lata, aby nadrobić swoje drastyczne zaległości w nauce.

"Wielka władza wiąże się z wielką odpowiedzialnością"

Powrót do Avalonu wiąże się jednak z powrotem do dawnego życia, życia którego Laurel w ogóle nie pamięta. Gdy została bowiem podrzucona przez wróżki jej rodzicom musiała mieć wymazaną pamięć, aby choć przez przypadek nie zdradzić tajemnic Avalonu. Jest to nie lada problem, gdyż te wróżki wiedzą o niej znacznie więcej niż ona sama wie o sobie. Jednak dzięki Jamisonowi - wróżce zimowej, a także Tamianiemu - wartownikowi, który cały czas pilnował bezpieczeństwa Laurel, a także był jej najlepszy przyjacielem w poprzednim życiu dziewczyny, bohaterka może dowiedzieć się trochę więcej o swojej ojczyźnie i panujących tam zwyczajach. 

Gdy okres nauki mija końca dziewczyna wraca do Crescent City, by tam, dzięki umiejętnością nabytym w Akademii, chronić swoją rodzinę, chłopaka i przyjaciółkę. Okazuje się bowiem, że Jeremiasz Barnes - troll, który jeszcze kilka miesięcy temu chciał ją zabić i przejąć ziemie, na której znajduje się Brama do Avalonu, wciąż na nią poluje chcąc się zemścić za zrujnowanie swojego planu. 

"Czasem trzeba odłożyć na bok własne pragnienia, by służyć wyższym celom."

Bohaterka musi także zdecydować, którego chłopaka wybiera - czy będzie to tajemniczy Tamani, z którym w jej poprzednim życiu łączyła ją coś co teraz wydaje się dla niej zupełnie obce, czy też Dawid - człowiek, który zrobi dla niej wszystko, nawet poświęci własne życie, by ta mogła być bezpieczna. Kogo wybierze Laurel? Czy zdoła ochronić tych, których kocha przed żądnym zemsty trollem? Kim jest tajemnicza Klea, która uratowała ją i Dawida z rąk trollów?

"Magia Avalonu" to druga część serii autorstwa Aprilynne Pike. Wraz z Laurel przeżywamy dalsze przygody, a także dowiadujemy się nieco więcej o magicznym Avalonie. W części tej dziewczyna jest jeszcze bardziej rozdarta. Nie chodzi tylko o wybór pomiędzy Tamanim a Dawidem, ale również Avalonem, a jej dotychczasowym życiem wśród ludzi. Jest to bardzo wielki orzech do zgryzienia, gdyż Avalon przyciąga Laurel swoją egzotycznością, tajemniczością i życiem jak w bajce. 

Aprilynne Pike świetnie wykreowała magiczny świat Tamaniego, dokładnie opisała każdy szczegół, dzięki czemu czytając tą książkę czułam się tak, jakbym sama tam była. Avalon zdecydowanie różni się od znanego nam świata. Panują tam całkiem inne zwyczaje, niekiedy są one lepsze, lecz czasem także i gorsze. Denerwowało mnie na przykład wyobrażenie człowieka w głowach wróżek. Postrzegają go jako nieokrzesane zwierze, z którym kontakt jest wielką hańbą . Nie podobało mi się również, tak jak Laurel, sposób w jaki postępowało się z wróżkami innymi, że tak powiem rangą. Otóż wróżki dzielą się na wróżki wiosenne (jest ich najwięcej i nie mają zbyt szczególnych mocy - są traktowane jako służące), letnie (drugie jeśli chodzi o ilość, odpowiadają za kulturę i wszystkie związane z nią efekty), jesienne (takie, jak główna bohaterka, tworzą róże eliksiry, dzięki którym świat wróżek może przetrwać), a także zimowe (jest ich najmniej, pełnią role władców i obdarzone są ogromnym szacunkiem). Wróżki wiosenne, takie jak Tamani, były traktowane jako te najgorsze, co było wyraźnie widać zarówno podczas różnych świąt, podczas spaceru, czy chociażby rozmów innych wróżek. 

Mimo tego uważam, że książka jest bardzo ciekawa i potrafi wprowadzić czytelnika w zupełnie inny, oryginalny świat. Choć niektórym książka może wydawać się być przeznaczona bardziej dla dzieci ja cieszę się, że mogłam ją przeczytać i zapoznać się z życiem Laurel. 

Podsumowując, książka Aprilynne Pike to z całą pewnością oryginalna lektura, po którą z całą pewnością warto sięgnąć. Już nie mogę doczekać się lektury kolejnych dwóch części, które z całą pewnością spodobają mi się tak, jak dwie poprzednie.

Książka bierze udział w wyzwaniach:

 


  

LAUREL:
skrzydła laurel | magia avalonu | złudzenie | moc przeznaczenia 

7 komentarzy :

 1. Może kiedyś przeczytam, ale nie gwarantuję. Takich książek jest na pęczki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Okładki tej serii wydają mi się bardzo dziecinne, ewentualnie młodzieżowe. Fabuła tez zapowiada taką książkę... Fantasy dużo ostatnio na rynku, a ta się niczym szczególnym nie wyróżnia, według mnie.
  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Wróżki to raczej nie mój klimat, aczkolwiek sama historia wydaje się być ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i taka jest, choć zgadzam się, że okładka trochę odstrasza ;)

   Usuń
 4. Zostałaś nominowana do Liebster Blog Award! :)
  Więcej informacji u mnie na blogu:
  http://zagubiona-wslowach.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jej! Jestem ogromnie zaskoczona. Dziękuję za nominację. Jest mi niezmiernie miło :)

   Usuń
 5. Mi książka do gustu nie przypadła. Przesłodzona.

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku!
Twoja opinia jest dla mnie ważna. Tak więc zostaw po sobie jakiś ślad - tobie zajmie to tylko chwilę, a mi sprawi ogromną przyjemność i satysfakcję, że moja praca nie idzie na marne!
Katherine Parker

Copyright © 2014 About Katherine
Designed By Blokotek